menu
kontakt o nas aktualności / promocje

mieszanka

Mieszanka, czyli ziarno kawy, jakiego używamy do przygotowania napoju jest czynnikiem niesłychanie złożonym.Istnieją dwa podstawowe gatunki kawowca, których używamy: coffea arabica (arabika) i coffea canephora (robusta). Używamy pestek owocu, który jest zebrany jako dojrzała, czerwona „wiśnia”. Zbiór owoców niedojrzałych lub przejrzałych będzie dawał napary z defektami (w smaku, aromacie). Krzewy kawowca owocują cały rok.

Arabika rośnie wysoko w górach, potrzebuje ściśle określonych warunków klimatycznych. Daje aromatyczny napar, z dość niską zawartością kofeiny.

Robusta rośnie w klimacie tropikalnym, jest mniej podatna na choroby i szkodniki, i bardziej wydajna, bo jej krzewy są wyższe i szybciej owocują. W smaku bardziej gorzka – między innymi przez około dwukrotnie większą zawartość kofeiny. Jest mniej aromatyczna, mniej elegancka, często cierpka.

Kawa może być zbierana metodą strząsania z krzewu (stripping), w której obok ładnych, dojrzałych owoców zostaną zebrane także te niedojrzałe, przejrzałe, spleśniałe, przeżarte przez szkodniki; oraz metodą zrywania (picking), w której wykwalifikowany pracownik plantacji musi zebrać każde z ziaren po kolei. Oczywiście lepszą, jeżeli chodzi o uzyskiwaną jakość, ale też droższą metodą jest picking.


Następnie ziarna podlegają obróbce na mokro lub na sucho - aby wyłuskać pestkę z owocu. Nad tym zagadnieniem warto zatrzymać się nieco dłużej, dlatego poświęcę mu któryś ze swoich następnych artykułów na tej stronie.

Kawa uzyskuje swój własny, rozpoznawalny charakter w wyniku czynników takich jak miejsce pochodzenia, sposób zbioru, metoda obróbki, oraz to, czy i w jaki sposób kawa była selekcjonowana, a także w jakich warunkach była transportowana i przechowywana już w kraju, gdzie zostanie upalona. Do niego należy dopasować sposób palenia ziarna. Inaczej powinno się palić płukaną arabikę z Brazylii, inaczej suchą z Kenii. Różnie też pali się kawę w zależności od regionu świata, dobierając ją do tego, z czym zamierzamy wymieszać tę kawę z pojedynczego miejsca pochodzenia (z ang. singiel), czyli jaką mieszankę (ang. blend) chcemy uzyskać. Tu kryteria są różne: można upalić mieszankę, która będzie tania, lub niezmiernie aromatyczna (i na przykład będzie znakomicie komponowała się z mlekiem), lub będzie znakomicie nadawać się do zaparzania w kafetirce moka lub prasce francuskiej. Ważne jest to, by zachować zdrowy stosunek jakości do ceny, oraz by kawa nie smakowała samemu tylko wypalaczowi...Dla baristy te wszystkie złożone procesy spotykają się w punkcie, w którym on sam otwiera paczkę kawy. Zazwyczaj producent (niestety) nie podaje, z czego dokładnie składa się jego mieszanka. Wprawne oko rozpozna mniej-więcej procentową zawartość robusty i arabiki. Będzie wtedy można wstępnie dopasować temperaturę zaparzania (arabika wymaga niższych temperatur, robusta wyższych), ustawić młynek. Do znalezienia „optimum” mieszanki, o którym opowiadam w rozdziale o roli człowieka, pozostała jeszcze niekrótka droga...

SALONY SPRZEDAŻY ORAZ PUNKTY SERWISOWE

POZNAŃ - UL. GŁOGOWSKA 144/2

+48 691 762 313
handlowy@abcespresso.pl

SALON SPRZEDAŻY
PUNKT SERWISOWY
POZNAŃ - RYNEK ŚRÓDECKI 1

+48 61 8871467
abc@abcespresso.pl

SALON SPRZEDAŻY
PUNKT SERWISOWY
POZNAŃ - UL. PORZECZKOWA 2a

+48 667 759 475
biuro@abcespresso.pl

PUNKT SERWISOWY

SPRAWDŹ NASZE ROZWIĄZANIA

Sprawdź, jakie rozwiązania możemy przygotować w odpowiedzi na Twoje potrzeby. Napisz nam, jakich produktów poszukujesz.
wyślij
logo
Copyright © 2016 abcespresso.pl created by akedo